Свято Маланки: традиції та звичаї Щедрого вечора в Україні

13 січня, в переддень Старого Нового року, в Україні традиційно відзначають свято Маланки або Щедрий вечір. Його назва пішла від преподобної Меланії Римлянки, день пам’яті якої якраз припадає на цей день. А щедрим його називають в честь головного блюда – Щедрої Куті.

Крім того, 13 січня посту вже нема, тому на Щедрий вечір стіл багатий на різні м’ясні вироби та ситні страви, такі як холодець, кров’янка, ковбаси, млинці, вареники, пироги. Наші предки вважали, що саме на це свято щедрий і багатий стіл забезпечить їм достаток та добробут на весь рік.

Звичаї та традиції на Щедрий вечір

За традиціями на Щедрий вечір вся сім’я збирається за багатим святковим столом, причому, важливо помиритися з сусідами та між членами сім’ї, щоб Старий Новий рік зустріти в мирі та злагоді.

В хаті має бути прибрано, а всі речі вичищено. Крім того, на свято Маланки прийнято переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Після заходу сонця дівчата збиралися гуртом і щедрували. Вони перевдягалися в образи міфічних істот – Маланки, Василя та їх дружок. Маланка має носити віночок із стрічками, намисто, різні прикраси, а Василь – чоботи, жупан та шаровари. У хлопців свої традиції, вони – «водять Маланку», а серед казкових персонажів можна зустріти козу, журавля, циганів та звичайно Маланку, в яку перевдягається один з неодружених хлопців. В цих костюмах щедрувальники ходять від хати до хати з щедрівками, веселять перехожих танцями та різноманітними жартами. Також, у це свято серед дівчат було прийнято ворожити, для того щоб дізнатись свою долю. В той час як дівчата ворожили, хлопці крали в них з оселі двері та хвіртки. Потім господарю, щоб повернути пропажу, необхідно було виставити хлопцям могорич.

За прийнятим звичаєм свято Маланки продовжується до самого ранку. На світанку було прийнято спалювати на роздоріжжі снопи соломи (так звані «дідухи»), які стоять у оселях від Святвечора до Старого Нового року. Потім хлопці з дівчатами палили великі вогнища та стрибали через них, для очищення від злих сил. Зранку хлопці йшли у кожну оселю вітати господарів з Новим роком та засівали зерном хату з побажаннями достатку, миру та добробуту кожній родині. Ця традиція збереглася в Україні і до сьогодні.

Традиції святкування Маланки в Східниці

Найбільш весело та драйвово відзначати Щедрий вечір у Карпатах, де шанують українські традиції, а казкова природа створює затишну святкову атмосферу та романтичний настрій. Різні бази відпочинку та санаторії пропонують свої новорічно-святкові програми з фестивалями карнавального характеру та театралізованими виступами. Так, на Закарпатті в містах та селах проводять різноманітні фестивалі: в м. Берегово – фестиваль різдвяних вертепів, в м. Мукачево – фестиваль «Червоне вино» з дегустацією вин, в с. Геча на Берегівщині фестиваль гентешів, в селі Синяк – фестиваль «На засніжених Карпатах» з спортивними змаганнями та дегустацією українських страв.

Різноманітна програма різдвяних свят і в готелі TAOR Karpaty Resort & Spa**** в Карпатах. В день відзначення Маланки (Щедрого вечора) передбачено проведення веселих хороводів, різноманітних руханок на свіжому повітрі, творчих майстер-класів, театралізованого виступу артистів Львівського обласного драматичного театру імені Юрія Дрогобича.

Крім того, все це буде супроводжуватись гучними колядками та щедрівками, а також підкріплятися оригінальними автентичними стравами від шеф-кухаря готелі TAOR Karpaty Resort & Spa**** та п’янкими наливками з гарячим глінтвейном. Все це створить чудовий настрій та допоможе поглинути в казкову атмосферу старовинного зимового свята, яке запам’ятається надовго як дорослим, так і дітям.