Як зберегти психічний стан здоров’я дорослих та дітей?

Підтримувати емоційний стан під час воєнних подій є дуже важливо. Адже це впливає на наше самопочуття, стан здоров’я та загальну ситуацію в країні. Ми повинні бути сильними! Ми повинні допомагати один одному, захищати та підтримувати економіку країни.

Як вберегти емоційний стан та психічне здоров’я під час війни? Поради від нашого головного лікаря.

Головний лікар готелю TAOR Karpaty Resort & Spa**** Лилак Лілія Олексіївна підвела підсумки та поділилась корисними порадами, як зберегти емоційний стан та психічне здоров’я.

Серед основних правил є:

 • Здоровий сон
 • Збалансоване харчування
 • Щоденна фізична активність
 • Спілкування та позитивні емоції

Також, не забувайте:

 • Читайте новини не більше 1 разу на годину (не сидіть постійно в телефоні. Читайте новини не більше 1 разу на годину, адже ситуація за цей час не зміниться кардинально, а Ви можете зберегти спокій)
 • Інформаційна гігієна – довіряйте лише офіційним джерелам
 • Зберігай спокій (Ми розуміємо, що зберігати спокій під час війни дуже складно, але намагайтеся. Згадайте слова відомого психолога Карнегі: «Будьте зайняті! Це найдешевші ліки на землі – і одні із найбільш ефективних!)
 • Турбуйтеся про когось (Сьогодні в Україні волонтером став майже кожен)
 • Будьте фізично активні (Готуйте, прибирайте, мийте посуд. Фізична активність повинна бути щодня. Вона відволікає від негативних думок)
 • Читайте дітям казки та грайте в ігри (Казка – це найкраща терапія для дитини)

А також, пам’ятайте, що природа – лікує! Не забувайте про прогулянки та фізичні вправи на свіжому повітрі.

Найкращим місцем для відновлення сил та гармонії організму є карпатські гори, чисте свіже повітря та гірська річка, яка пробуджує та наповнює енергією.

Емоційний стан дитини під час воєнних подій. Як його зберегти? Діалог батьків з дітьми повинен бути!

Дуже гарні поради дала психолог київського пологового будинку «Лелека» Наталя Мирошниченко:

 1. Проводьте алегорії з улюбленими казками.

Коли Ви збираєте дитину в укриття, поясніть, що це гра. Кожен герой повинен проходити певні випробування на сміливість та можливість витримати щось неприємне. Можете пригадати деякі улюблені казки чи історії Вашої дитини та нагадати про випробовування, які були там. Це допоможе малечі запустити механізм адаптації.

 1. Вигадуйте нових фантастичних персонажів.

Перебуваючи в укритті, включіть фантазію Вашої дитини. Нехай вона уявить разом із Вами щось кольорове, дивне та позитивне. Якогось героя, який буде захищати її у стресові хвилини і буде її другом. Так Ви зможете зменшити вплив деривації від замкнутого простору.

 1. Розказуйте своїм діткам про янголів, які захищають.

Коли лунають сильні вибухи та постріли, уявіть разом зі своєю малечою, що Вас захищають ангели із великими білими крильми. Вони ніколи не дадуть Вас в обіду та допомагають нашим героям захищати нас. Так ми допоможемо малечі відчути себе у безпеці.

 1. Малюйте малюнки нашим захисникам.

Діти також хочуть допомогти. Однією із ідей є малюнок для солдата із патріотичними та підбадьорюючими висловами. Збирайте їх та передавайте разом із продуктами та одягом. Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

 1. Фізичні ігри, дихальні вправи та навчання за планом.

Так ми допомагаємо стабілізувати організму психічну систему після дезорієнтації воєнним станом.

Не нехтуйте цими порадами! Діти все відчувають та переживають не менше за Вас. Допоможіть їм пережити цей час та зберегти своє здоров’я!

Що варто робити під час війни, коли у Вас діти?

 • Найперше, потрібно мінімізувати час перегляду новин разом із дитиною та збільшити час для обіймів, спільних балачок. Більше спілкуйтеся із нею, намагайтеся бути максимально чесними та озвучувати правдиві факти.
 • Не втомлюйтеся повторяти дитині, що Ви поруч, що Ви її захищаєте та турбуєтеся про неї. Вона повинна знати, що не самотня.
 • Коли Ви ідете в укриття, дозвольте малечі взяти улюблену іграшку або важливу для неї річ. Це створить додаткове відчуття безпеки.
 • Дозволяйте дітям знімати напругу в конструктивний спосіб (це можуть бути найрізноманітніші ігри та техніки): можна рвати або зминати папір; гра в «паперові» сніжки; можна «боксувати» м’яку подушку; запропонуйте крик без крику: просимо дитину спробувати закричати, але без голосу (гучності); «стаканчик крику» або «мішечок крику»: можна кричати, але лише направивши цей крик в мішечок або стаканчик; ігри з водою (воду можна переливати із ємності в ємність) та піском.

Пам’ятайте, діти довіряють Вам. Адже батьки – опора для дітей, це найважливіші та найближчі люди. Бережіть один одного ! Бо разом – ми сила!!!