Казкові озера Карпат

Озера Карпат, Східниця

Дуже часто, особливо в задушливу літню спеку, нам хочеться втекти від галасливої метушні великих міст і відправитись в місце де легко дихається, де пахне квітучими травами, а спів птахів перегукується з шелестом листя та хвої. І кращого місця не знайти, ніж величні Карпати. Це заповідний край, який славиться своєю первозданною красою, споконвічними горами, смарагдовими лісами, бурхливими водоспадами, квітучими полонинами та найчистішими водоймами. Але, звичайно, найбільше насолодитися свіжістю і прохолодою можна біля небесно блакитних озер Карпат, які місцеві жителі ніжно називають «морські очі». Більшість з них розташовані в діапазоні від 1400 до 1800 метрів над рівнем моря, а історія їх створення сягає часів льодовикового періоду.

Крім природніх водойм в Карпатах є багато красивих рік, штучних озер та ставків, які створені на території лікувально-відпочинкових комплексів та баз відпочинку.

Ці озерця дають можливість покупатися та позагаряти влітку, а також порибалити. Так, в с.Опака біля Східниці є форельник, яким можна скористатись для риболовлі форелі чи осетра. Цю рибу для Вас можуть одразу ж приготувати на мангалі, методом гарячого копчення, смаженням в олії або зафарширувати. Все на ваш вибір.

Найбільш відомі озера в Карпатах

Звичайно, найбільше туристів в Карпатах приваблюють популярні і відомі озера. Серед них слід виділити наступні:

  1. Журавлине (Мертве) озеро. Розташоване в Національному природному парку «Сколівські Бескиди» біля селища Кам’янка Сколівського району Львівської області. Воно характеризується великим вмістом сірководню, тому й дістало назву – Мертве озеро. Крім того, хоч вода в ньому прозора, але через темне дно його ще називають Чорним. На озері ростуть рідкісні рослини: болотяна журавлина і осика, а зверху воно покритегілками, травою та коренями дерев. Неподалік озера є джерелоз мінеральною водою «Нафтуся» та знаменитий Кам’янецький водоспад. А доріжка, яка простягається повз озеро веде на гору Ключ з чудовим панорамним краєвидом.
  2. Озеро Несамовите. Розташоване в межах Надвірнянського району Івано-Франківської області. Це одне з найвищих високогірних озер Карпат ( 1750 метрів над півнем моря). Озеро лежить в льодовиковій впадині на східних схилах гори Туркул Чорногірського хребта в Карпатському національному парку. Воно має довжину 88 метрів, ширину – 45 метрів та невелику глибину – 1,5 метра.
  3. Озеро Марічейка.Розташоване в межах Верховинськогорайону Івано-Франківської областіна території масиву Чорногора. На північному заході від озера можна побачити одну з найвищих карпатських вершин – гора Піп Іван, висотою 2022 метри. Саме ж озеро розташоване на висоті 1510 метрів над рівнем моря і має зовсім невелику глибину – 0.8 метрів. Воно оточене лісом з гірської сосни і ялини, наповнюється за рахунок підземних вод та джерел, що є у підніжжі гірського схилу.
  4. Озеро Бребенескул.Найбільш високогірне озеро, яке розташоване на висоті 1801 метрів в оточенні вершин Чорногірського хребта Бребенескул і ГутинТомнатик, що на території Рахівського району Закарпатської області. Воно простягається на 134 метри, має глибину 3 метри та є дуже холодне. Його температура не перевищує 13 градусів навіть влітку. Вода кришталево чиста, трохи мінералізована, а дно вкрите сірим мулом.
  5. Озеро Лебедин. Знаходиться в урочищі на південній вершині Покутсько-Буковинських Карпат (Косівщина) Національного парку «Гуцульщина». Розташоване на висоті 650 метрів над рівнем моря, глибиною 28 метрів та площею до одного гектара. На приозерній території ростуть рідкісні рослини: весняний первоцвіт, папороть, буковий фегоптерис та інші.Для того, щоб помилуватися чудовими пейзажами, в урочище Лебедин приїжджають туристи навіть з зарубіжних країн.

Найглибше озеро в Карпатах

 Та все ж, найбільшим і найглибшим озером Українських Карпат є Легендарне Морське Око – Синевир. Розкинулось воно на скалах гірського масиву Горгани у Міжгірському районі Закарпаття. Ця велична пам’ятка природи була створена зсувом гори 10 тис. років тому, розташувалась на висоті біля 1000 метрів над рівнем моря та має глибину до 24 метрів. Середня площа водяного плеса озера Синевир складає 4-5 га.Дуже різноманітний навколо озера тваринний та рослинний світ. Заповідна зона в якій законом охороняються близько 10 тисяч рослин, 43 види ссавців та 91 вид рідкісних птахів.

Тут багато оглядових майданчиків та різних декоративних оздоблень, а посередині озера, немов зіниця ока, розмістився невеличкий острівець. Звідси й друга назва Синевиру – Морське око. На острівці можна побачити величну скульптуру із червоного дерева «Синь і Вір», яка має висоту 13 метрів та важить близько 30 тон. Вона пов’язана із багатьма легендами про нещасливу любов двох закоханих – Вира та Ксенії (Синь).

На території НПП «Синевир» є багато родовищ мінеральних вод, які лікують кишково-шлунковий тракт та опорно-руховий апарат. На турбазі, що розміщена на самому березі озера, можна заночувати, посмакувати національним угорським супом – бограчем, послухати гірських музикантів, купити сувеніри. Недалеко від озера можна відвідати єдиний в Європі Музей лісу і сплаву. На озері щорічно проводиться Всеукраїнський фестиваль «На Синевир трембіти кличуть».

Озера в Карпатах: де можна купатися?

Природа Карпатських гір в літні місяці оживає, обдаровує нас ягодами та грибами, джерела наповнюються цілющою водою, численні озера, річки і водоспади освіжають та дарують бадьорість всім, хто не боїться прохолодних гірських водойм. Більшість природних озер розташовані високо в горах, деякі у важкодоступних місцях, природних зонах і хоч мають невелику глибину, вода в них переважно є досить прохолодною. Навіть в глибокому озері Синевир вода прогрівається лише на 1-2 метри. Тому, поплавати в них зможуть тільки справжні відчайдухи.

Краще для купання і засмагання скористатися менш екстремальними місцями. Так, наприклад, знаменитий курорт Буковель в         Івано-Франківській області може похвалитись чудовим штучним озером довжиною 750 метрів. Тут на обладнаному шезлонгами та парасольками пляжі довжиною більше 2 км можна комфортно відпочити, покататися на катамаранах, водних лижах, гідроциклах, або замовити собі пірнання з аквалангом під наглядом досвідченого інструктора. Також, влітку можна покупатися у водоймах біля знаменитих водоспадів (водоспад Женецький Гук, що в Надвірнянському районі), одночасно милуючись падаючою з 15 метрової висоти водою, та відпочити на берегах великої кількості карпатських річок (готель TAOR Karpaty Resort & Spa****, що біля Східниці може запропонувати Вам обладнаний зручний пляж на березі річки Стрий). Для бажаючих одночасно оздоровитись і полікуватись слід подумати про відвідини термальних озер в Косино, солоних озер в Солотвино чи цілющих джерел Марамороша що на Закарпатті.

Літній відпочинок в Карпатах різноманітний і на всі смаки. Отож, не гайте часу – бронюйте місця, відпочивайте і набирайтесь гірської енергії, сил та здоров’я.